Rođenje djeteta može donijeti čitav spektar snažnih emocija – od uzbuđenja i sreće do anksioznosti i straha, sve do prave depresije ili čak psihoze.

Većina novopečenih majki ima postpartalni “baby blues”, koji tipično počinje 2-3 dana nakon poroda i može trajati do 2 tjedna, uključuje promjene raspoloženja, tugu, napadaje plakanja, razdražljivost, tjeskobu, poremećaje apetita i spavanja, a najčešće prođe sam od sebe.

Kod nekih novih majki mogu se pojaviti i teži depresivni simptomi, koji ne prolaze sami od sebe. Postpartalna depresija nije mana ili slabost, nego je poremećaj raspoloženja koji možemo liječiti, ako je dijagnosticiran na vrijeme. Neliječena postpartalna depresija može trajati i nekoliko mjeseci.

Simptomi variraju od blagih do teških, a rijetko mogu biti čak i psihotični (kada nema kontakta s realnošću, op.). U kliničkoj slici pojavljuju se u roku nekoliko tjedana nakon poroda, ali mogu nastati već u tijeku trudnoće ili puno kasnije (do 1 godine starosti djeteta).

Najčešći znakovi i simptomi su sniženo ili snažno promjenjivo raspoloženja, intenzivni plač, povlačenje od obitelji i prijatelja, promjene apetita, nesanica ili spavanje non-stop, umor, razdražljivost i bijes, unutarnji nemir, tjeskoba, strahovi (pogotovo uvjerenje da je loša majka), teško i sporo povezivanje sa svojom bebom, osjećaj bespomoćnosti, bezvrijednosti i srama, napadaji panike, a ponekad su prisutne i crne misli, pa i promišljanja da se naudi sebi i/ili djetetu.

Postpartalna depresija se može pojaviti i kod novih očeva, pogotovo ako su vrlo mladi, liječe se zbog depresije, imaju financijske probleme ili se nalaze u lošem partnerskom odnosu. Mogu se osjećati tužno, iscrpljeno, tjeskobno, preopterećeno, s promjenama u apetitu i spavanju – slično kao majke.

Stručnu pomoć je potrebno potražiti ako simptomi ne prolaze u roku dva tjedna od nastanka, pogoršavaju se, onemogućuju brigu o bebi, značajno otežavaju svakodnevno funkcioniranje i/ili uključuju misli o ozljeđivanju sebe ili svoje bebe (što je urgentno stanje u psihijatriji i tada je potrebno pomoć potražiti ODMAH!).

Depresivne osobe često ne prepoznaju ili si ne priznaju svoje simptome. Ako sumnjate na postpartalnu depresiju kod voljene osobe ili prijateljice, pomozite im potražiti stručnu pomoć. Ne čekajte u nadi na poboljšanje, već reagirajte odmah.

Uzroci za postpartalnu depresiju mogu biti fizičke promjene (nagli pad estrogena i progesterona nakon poroda, kao i pad hormona štitnjače) i emocionalna nestabilnost zbog nedovoljno sna, sumnji u doraslost novoj ulozi majke, osjećaja neatraktivnosti zbog svih promjena na tijelu, nemogućnosti držanja stvari pod kontrolom, itd.

Nakon postavljene dijagnoze individualno se savjetuje liječenje psihoterapijom i/ili antidepresivima, kao i njegovanje zdravih životnih navika, redovito kretanje, raznovrsna prehrana, izbjegavanje alkohola i pušenja, postavljanje realnih ciljeva, smanjenje pritiska na sebe kako mora sve biti savršeno, osiguravanje vremena za sebe i druženje.

Postpartalna depresija nakalemljena na ionako stresan i iscrpljujuć period nakon što dođe beba još dodatno otežava situaciju. Važno je znati, da za postpartalnu depresiju nije nitko kriv, već se radi o uobičajenom zdravstvenom stanju koje se može vrlo uspješno liječiti, samo treba potražiti stručnu pomoć.

Autor

Doc. dr. sc. Ante Silić, subspecijalist biologijske psihijatrije
Doc. dr. sc. Arijana Turčin
subspecijalist biologijske psihijatrije
Doc. dr. sc. Arijana Turčin ima veliko iskustvo kao specijalist psihijatar u vodećim klinikama u Zagrebu, Ljubljani i Mariboru, te je subspecijalist biologijske psihijatrije.
Detaljnije

Podijelite našu objavu...

Povezano

Load More Posts

Javite nam se