Cervikalni brisevi su važni ginekološki testovi koji se rutinski provode u preventivne svrhe i za dijagnostiku infekcija kod žena.
Služe za otkrivanje Chlamidije, Mikoplazme/Ureaplazme, aerobnih bakterija i HPV tipizacije. Obično se uzimaju kao dio ginekološkog pregleda kako bi se otkrila infekcija koja može biti i bez ikakvih simptoma i tegoba. Kada se uzme bris,šalje se na analizu u laboratorij gdje se različitim genetskim i mikrobiološkim tehnikama ispituju uzorci na prisutnost mikroorganizama. Najbolje vrijeme za uzimanje briseva je u drugoj fazi ciklusa, nakon ovulacije, kada nemamo veliku količinu cervikalne sluzi. Iznimno je važno da prilikom uzimanja cervikalnih briseva ne koristite određenu terapiju/vaginalete ili antibiotik određeni period.
Bris uretre ili urinarnog/mokraćnog kanala je pretraga koja se češće koristi kod muškaraca za dokazivanje infekcije spolnog sustava u uretri ili genitalijama.
Ipak, kod žena, bris uretre je važan u dijagnostici infekcije bakterijom Neisseriom gonorrhoeae (gonoreja), kao i klamidijom. Tijekom pretrage, ginekolog u mokraću cijev uvodi sterilni vatirani štapić na dubinu od 2 do 3 centimetra te ga lagano i kratko rotira. Bris uretre može ponekad biti neugodna, ali je i iznimno brza pretraga.
INDIKACIJE ZA UZIMANJE CERVIKALNIH BRISEVA
- Ukoliko imate subjektivne smetnje poput svrbeža, pečenja, pojačanog iscjetka ili iscjetka promijenjenog mirisa ili izgleda preporučuje se učiniti cervikalne briseve. Pokaže li se da je uzrok ovih subjektivnih smetnji određena bakterija potrebno ju je liječiti antibioticima. Ako ste spolno aktivni potrebno je liječiti i partnera.
- Također, cervikalni se brisevi preporučuju napraviti ako se u PAPA testu pokažu bilo kakve abnormalnosti ili upala.
- Obrada neplodnosti
- Prije postavljanja IUD-a
- Ako se pripremate za trudnoću/ili ste već trudni
PAPA test, koji je često prvi korak u preventivnoj skrbi za žensko reproduktivno zdravlje, predstavlja citološku metodu koja se koristi za rano otkrivanje prekanceroznih stanja ili raka vrata maternice. Međutim, iako je PAPA test koristan u dijagnostici prekanceroznih stanja ili raka vrata maternice, nije dovoljan za dijagnostiku infekcija koje se mogu pojaviti u ženskom reproduktivnom sustavu.
Od nedavno u poliklinici Artemedi možete odraditi detaljnju analizu vaginalne mikrobiote ili mikrobiote maternice.
Kao što crijeva imaju svoj mikrobiom, tako i maternica, ušće maternice i vagina također imaju svoj specifični mikrobiom. Endometrij sadrži nešto manji broj mikroba od cerviksa i vagine, ali je prisustvo Lactobacillusa u dovoljnoj količini vrlo bitno. Poremećaj mikrobioma endometrija može biti uzrok subkliničke upale.
Kada govorimo o fiziološkoj vaginalnoj flori mislimo na mikrobiom zdrave, asimptomatske žene. Flora je vrlo je raznovrsna, a sastoji se od aerobnih i anaerobnih bakterija od kojih je najpoznatiji rod Lactobacillus sp. Lactobacillus sp. je od esencijalne važnosti u održavanju uravnoteženog zdravlja žene i u zaštiti od infekcija genitalnog trakta. To su mikroaerofilni i fakultativno anaerobni gram-pozitivni bacili. Pripadaju fiziološkoj flori sluznica ginekološkog trakta i crijevnu. Koristeći dostupan glikogen proizvode mliječnu kiselinu koja zakiseljava rodnicu i održava pH ispod 4.5. To sprječava rast patogenih mikroorganizama i štiti od bolesti.