Svake godine 10. rujna obilježava se Svjetski dan prevencije samoubojstava. Suicidalna ugroženost *urgentno* je stanje u psihijatriji što znači da je potrebno vrlo ozbiljno shvatiti kada netko razmišlja o samoubojstvu. Prema podacima WHO, diljem svijeta svake godine život si oduzme 700.000 ljudi, a procjene su da na svaki realizirani suicid dolazi još 20 neuspjelih pokušaja suicida (u Hrvatskoj si je 2019. život oduzelo 676 ljudi, t.j. 11 na 100.000).

Prevencija samoubojstava – stručno postavljanje dijagnoze i liječenje

Suicidalne misli mogu se pojaviti kod brojnih psihijatrijskih stanja poput psihoze, poremećaja ličnosti ili raznih ovisnosti (alkohol, droge), no najčešće se to događa kod poremećaja raspoloženja – depresije. A depresiju možemo vrlo uspješno liječiti, te time spriječiti suicidalno ponašanje.

Od izuzetne je važnosti na vrijeme potražiti stručnu pomoć kako bi se postavila točna dijagnoza i što prije počelo sa liječenjem – na taj način se spašavaju životi.

Prevencija samoubojstava

Samoubojstva i depresija

Depresija i suicidalna promišljanja mogu nastati i kod pacijenata sa tjelesnim bolestima, pogotovo kada su te bolesti značajnije povezane sa afektivnim poremećajima ili su kroničnog tijeka. Važni čimbenici su posljedične okolnosti poput nepokretnosti, jakih bolova koji loše reagiraju na liječenje, nemogućnost obavljanja osnovnih svakodnevnih aktivnosti i sl. Dodatni rizični čimbenici za suicidalnu ugroženost su problematični odnosi u obitelji, usamljenost, loša socijalna mreža, nezaposlenost, financijski problemi, smrt partnera ili razvod, ako nabrojimo samo najčešće.

Suicidalne misli mogu biti tek vrlo kratke i samo prolete čovjeku kroz glavu, no kada se ponavljaju i intenziviraju postaje zabrinjavajuće. O tome je potrebno razgovarati, jer kada se proces nastavlja, a čovjek razmišlja i o načinu kako da si oduzme život, postaje opasnije.

Pokušaj suicida može biti:

  1. prekinut (kada pacijent sam prekine to što radi)
  2. spriječen (kada ga u tome spriječi neka druga osoba)
  3. neuspješan

Izvršeni suicid u pravilu je vrlo tragičan događaj, koji se je mogao spriječiti ukoliko bi se pomoć potražila na vrijeme. Važno je zapamtiti, izvršeni suicid trajno je rješenje problema koji su privremeni, ma kakvi god oni bili.

Individualan pristup pomoći i liječenju

Pomoć i liječenje je potrebno individualno prilagoditi, a ponajprije je važno postaviti pravu dijagnozu što nam omogućava i adekvatno liječenje. To može uključivati psihoterapiju i/ili lijekove, kao i druge terapijske pristupe poput radne terapije, muzikoterapije, likovne terapije, socijalne rehabilitacije, savjetovanja itd.

Svaki život je vrijedan i kada ga se izgubi ostavlja rupu i prazninu u drugim životima. Samoubojstva se mogu prevenirati i spriječiti. Samo treba pravovremeno potražiti adekvatnu pomoć.

Personaliziranim pristupom psihologa, psihoterapeuta i psihijatra postižemo odlične rezultate u rješavanju različitih životnih poteškoća, stresa i psiholoških problema.

ZAKAŽITE SVOJ TERMIN OVDJE

Autor

Doc. dr. sc. Ante Silić, subspecijalist biologijske psihijatrije
Doc. dr. sc. Arijana Turčin
subspecijalist biologijske psihijatrije
Doc. dr. sc. Arijana Turčin ima veliko iskustvo kao specijalist psihijatar u vodećim klinikama u Zagrebu, Ljubljani i Mariboru, te je subspecijalist biologijske psihijatrije.
Detaljnije

Podijelite našu objavu...

Povezano

Load More Posts

Javite nam se