Omega-3 masne kiseline su esencijalne masti koje imaju brojne zdravstvene prednosti.

Omega-3 masne kiseline su dugolančane polinezasićene esencijalne masne kiseline koje su neophodne za dobro zdravlje i razvoj. Za razliku od omega-3 masnih kiselina iz biljnih izvora poput ulja lanenog sjemena i uljane repice, riblje ulje i morska ulja dobivena iz algi sadrže dugolančane dokozaheksaenske (DHA) i eikozapentaenske (EPA) kiseline. One se nazivaju esencijalnim masnim kiselinama jer ih tijelo ne može samostalno proizvoditi pa se moraju unositi u adekvatnim količinama.

Omega-3 su hranjive tvari koje dobivate hranom (ili suplementima) koje pomažu u izgradnji i održavanju zdravog tijela. Oni su ključni za strukturu svake stanične stijenke koju imate. Oni su također izvor energije i pomažu u održavanju rada srca, pluća, krvnih žila i imunološkog sustava.

Vrste omega-3 masnih kiselina

Nisu sve omega-3 jednake. Među 11 vrsta, 3 najvažnije su ALA, EPA i DHA. ALA se uglavnom nalazi u biljkama, dok se EPA i DHA uglavnom nalaze u životinjskoj hrani poput masne ribe.

Vrste omega-3 masnih kiselina: ALA, EPA i DHA

1. ALA (alfa-linolenska kiselina)

Alfa-linolenska kiselina (ALA) je najčešća omega-3 masna kiselina u vašoj prehrani. Uglavnom se nalazi u biljnoj hrani i bitan je prekursor EPA ili DHA.

Međutim, ovaj proces pretvorbe je neučinkovit kod ljudi. Samo mali postotak ALA pretvara se u EPA, a još manje u DHA.

ALA

Kada se ALA ne pretvara u EPA ili DHA, jednostavno se pohranjuje ili koristi kao energija kao i druge masti. Neke opservacijske studije povezuju prehranu bogatu ALA sa smanjenim rizikom od smrti od srčanih bolesti, dok druge pokazuju povećani rizik od raka prostate. Ovo povećanje rizika od raka prostate nije povezano s drugim glavnim tipovima omega-3, EPA i DHA, za koje se čini da štite od ovog raka. ALA se nalazi u mnogim biljnim namirnicama, uključujući kelj, špinat, soju, orahe i mnoge sjemenke, kao što su chia, lan i konoplja. Također se javlja u nekim životinjskim mastima. Neka ulja sjemenki, poput lanenog i ulja repice, također su bogata ALA.

2. EPA (eikozapentaenska kiselina)

Vaše tijelo koristi eikozapentaensku kiselinu (EPA) za proizvodnju signalnih molekula zvanih eikosanoidi, koje igraju brojne fiziološke uloge i smanjuju upalu.

Poznato je da kronična upala niske razine uzrokuje nekoliko uobičajenih bolesti.

EPA

Razne studije pokazuju da riblje ulje, koje je bogato EPA i DHA, može smanjiti simptome depresije. Neki dokazi upućuju na to da je EPA bolja od DHA u tom pogledu. Jedna studija na ženama u menopauzi primijetila je da EPA smanjuje njihov broj valunga. I EPA i DHA se uglavnom nalaze u morskim plodovima, uključujući masnu ribu i alge. Iz tog razloga se često nazivaju morskim omega-3.
Koncentracije EPA najviše su u haringi, lososu, jegulji i škampima. Životinjski proizvodi hranjeni travom, kao što su mliječni proizvodi i meso, također sadrže nešto EPA.

3. DHA (dokozaheksaenska kiselina)

Dokozaheksaenska kiselina (DHA) važna je strukturna komponenta vaše kože i mrežnice u vašim očima. Ojačana formula za bebe s DHA dovodi do poboljšanja vida kod dojenčadi. DHA je od vitalnog značaja za razvoj i funkciju mozga u djetinjstvu, kao i za rad mozga odraslih.

DHA

Nedostatak DHA u ranom životu povezan je s kasnijim problemima, kao što su teškoće u učenju, ADHD i agresivno neprijateljstvo. Smanjenje DHA u kasnijem životu također je povezano s oštećenom funkcijom mozga i pojavom Alzheimerove bolesti. DHA može imati i pozitivne učinke na određena stanja, kao što su artritis, visoki krvni tlak, dijabetes tipa 2 i neke vrste raka.

Štoviše, može poboljšati zdravlje srca smanjenjem triglicerida u krvi i možda vašeg broja čestica LDL (lošeg) kolesterola. Kao što je već spomenuto, DHA se nalazi u velikim količinama u morskim plodovima, uključujući masnu ribu i alge. Životinjski proizvodi hranjeni travom također sadrže nešto DHA. DHA je vrlo važna za razvoj mozga i može zaštititi od bolesti srca, raka i drugih zdravstvenih problema. Razine DHA posebno su visoke u retini (oku), mozgu i stanicama spermija.

Zdravstvene prednosti omega-3 masnih kiselina

Masnoća u krvi (trigliceridi)

Riblje ulje može smanjiti povišene razine triglicerida. Visoka razina ove masnoće u krvi dovodi vas u opasnost od srčanih bolesti i moždanog udara.

Reumatoidni artritis

Dodaci ribljeg ulja (EPA+DHA) mogu smanjiti ukočenost i bolove u zglobovima. Dodaci omega-3 također povećavaju učinkovitost protuupalnih lijekova.

Depresija

Neki istraživači su otkrili da kulture koje jedu hranu s visokom razinom omega-3 imaju nižu razinu depresije. Učinci dodataka ribljeg ulja na depresiju su različiti. Potrebno je više istraživanja kako bi se vidjelo može li to napraviti razliku.

Astma

Prehrana bogata omega-3 smanjuje upalu, ključnu komponentu astme. No potrebno je više studija kako bi se pokazalo poboljšavaju li dodaci ribljeg ulja funkciju pluća ili smanjuju količinu lijekova potrebnih za kontrolu stanja

ADHD

Neke studije pokazuju da riblje ulje može smanjiti simptome ADHD-a kod neke djece i poboljšati njihove mentalne vještine, poput razmišljanja, pamćenja i učenja. No, potrebno je više istraživanja u ovom području, a dodaci omega-3 ne bi se trebali koristiti kao primarni tretman.

Alzheimerova bolest i demencija

Neka istraživanja sugeriraju da omega-3 mogu pomoći u zaštiti od Alzheimerove bolesti i demencije, te imaju pozitivan učinak na postupni gubitak pamćenja povezan sa starenjem.

S biljkama i drugim suplementima unosimo vrijedne tvari kao vitamine, minerale, antioksidanse, flavonoide i mnoge druge korisne tvari, te tako jačamo organizam i odstranjujemo štetne tvari iz njega. Za detaljne smjernice kod različitih bolesti savjetujemo Vas da se savjetujete s našim fitoterapeutom.

ZAKAŽITE SVOJ TERMIN OVDJE

Autor

Alma Tatić Hajdarević
Alma Tatić Hajdarević
med.sestra-primalja, aromaterapeut, fitoaromaterapeut
Alma je primalja s dugogodišnjim radom u struci i certificirani aromaterapeut (IFPA međunarodni certifikat) i fitoaromaterapeut
Detaljnije

Podijelite našu objavu...

Povezano

Load More Posts

Javite nam se