Ginekološki pregled

Ginekološki pregled

Tijek ginekološkog pregleda

Kako bi se izbjegla neugodna iskustva, korisno se pripremiti za pregled te informirati o samom tijeku pregleda.

1. Razgovor (anamneza) prije ginekološkog pregleda

Prije samog pregleda, liječnik  najprije obavlja razgovor (anamneza), kojim dobiva informacije o zdravstvenoj problematici Vaše obitelji, a zatim i Vas samih. Najdublje se ulazi u ginekološku anamnezu, što se tiče Vaše prve mjesečnice, trajanja i karakteristika Vašeg menstrualnog ciklusa, datuma zadnje mjesečnice, eventualnih trenutnih i prethodnih tegoba, zahvata, lijekova koje koristite, te alergija.

2. Ginekološki pregled

Nakon razgovora slijedi ginekološki pregled. Liječnik će Vas uputiti da se presvučete iza paravana te Vas smjestiti na ginekološki stol. Treba naglasiti kako ginekološki pregled nije bolan ako je pacijentica opuštena, međutim može stvoriti osjećaj blage nelagode! Liječnik će najprije vizualno provjeriti spolovilo, a zatim instrumentom koji se zove spekulum.

Spekulum može biti plastični ili metalni te dolazi u različitim veličinama. Vaš ginekolog će uvijek odabrati najmanji mogući instrument za kvalitetan pregled kako bi se nelagoda svela na najniže razine. Uvođenje spekuluma u rodnicu može biti neugodnije u slučaju upalnih procesa i suhoće rodnice.

3. PAPA test i palpacijski pregled

Najčešće je sljedeći korak uzimanje obriska za analizu PAPA testa.  Nakon toga slijedi palpacijski pregled, prilikom kojeg liječnik u rodnicu nježno uvodi kažiprst i srednji prst jedne ruke, dok drugom rukom istovremeno s vanjske strane izvodi pritisak na trbuh u području maternice i jajnika. Ukoliko za vrijeme palpacijskog dijela pregleda osjetite bol, svakako je to važno liječniku napomenuti.

4. Ultrazvučni pregled

Zadnji dio pregleda odnosi se na ultrazvučni pregled. Liječnik će nježno uvesti vaginalnu sondu u rodnicu te detaljno pregledati sve organe smještene u maloj zdjelici. Ultrazvučnim pregledom definira se položaj, morfologija i veličina maternice, debljina endometrija te morfologija oba jajnika.

5. Razgovor i odgovori na vaša pitanja nakon ginekološkog pregleda

Po završetku pregled  ginekolog nastavlja sa razgovorom kako bi pojasnio rezultate pregleda i odgovorio na sva Vaša pitanja. Nemojte se ustručavati postaviti bilo kakvo pitanje jer ginekolog koji je učinio pregled može dati najbolji odgovor o trenutnom nalazu. “Mr. Google“ može ponekad pomoći, ali najčešće unese nemir ili čak strah zbog prekomjernih informacija koje dobijete, a objektivno ne možete reproducirati, obzirom na nedostatak medicinskog znanja. Zato se uvijek obratite s punim povjerenjem Vašem ginekologu kako bi sebe zaštitili od nepotrebnog i neželjenog neugodnog stanja.

Vrlo često, pogotovo u tinejdžerskoj dobi, odlazak ginekologu nosi sa sobom dozu nelagode, straha i anksioznosti. Stoga je bitno naglasiti kako je za vrijeme pregleda potrebno stvoriti otvoren odnos pacijentice i ginekologa, prilikom čega je potrebno pacijentici posvetiti dovoljno vremena kako bi joj se pojasnilo sve što se za vrijeme pregleda događa, kao i da pacijentica dobije konkretne informacije o svemu što ju zanima.

Ginekološki pregled

Ginekološki pregled je izrazito važan faktor u brizi o ženskom zdravlju te je stoga od velike važnosti stvoriti naviku redovitih odlazaka odabranom ginekologu s kojim imate razvijen odnos baziran na obostranom povjerenju.

Svakako imajte i svu medicinsku dokumentaciju o svim eventualnih zahvatima i prethodnim pregledima kako biste ju prema potrebi mogli dati doktoru na uvid.
Redovite ginekološke kontrole su sastavni dio života svake žene. Godišnji posjet ginekologu čuva ne samo ginekološko zdravlje, prevenira bolest i savjetima olakšava pa i one najmanje tegobe koje su uvriježeni dio mjesečnih ciklusa i menopauzalnih godina. Dobrom edukacijom najmlađih i pravovremenim kontrolama ne samo da preveniramo i na vrijeme uočavamo promjene u zdravlju, već utječemo na ginekološki lifestyle mlade urbane žene.
Pridružite se velikom broju naših zadovoljnih klijentica.
ZAKAŽITE SVOJ TERMIN OVDJE
Prvi ginekološki pregled

Ginekološki
pregled

Prvi ginekološki pregled

Prvi ginekološki
pregled

Ginekološki ultrazvuk

Ginekološki
UZV

PAPA test

PAPA
test

Menopauza

Menstrualni
ciklus

Menopauza

Menopauza

Kontracepcija

Kontracepcija

Endometrioza

Endometrioza

PCOS

PCOS

Neplodnost

Neplodnost

Obradaneplodnosti

Obrada
neplodnosti

Metode liječenja neplodnosti

Metode liječenja neplodnosti

Psihološka podrška parovima tijekom tretmana neplodnosti

Psihološka podrška kod tretmana neplodnosti

Pročitajte o ginekologiji na našem blogu...

Load More Posts