Posljednje objavljeni podaci nam govore da je u Hrvatskoj zabilježeno 2018. godine 2845 slučajeva raka dojke što je stopa od 134,7/100.000. U 2020. godini su u Hrvatskoj od ove bolesti umrle 722 žene – stopa 34,7/100.000Program ranog otkrivanja raka dojke, pokrenut od strane Vlade Republike Hrvatske 2006. godine je zaslužan za pad mortaliteta od ove zloćudne bolesti u zadnjih 5 godina.

Koji su čimbenici rizika raka dojke?

Studije pokazuju da je rizik od raka dojke kombinacija različitih čimbenika. Statistički gledano, rak dojke se najčešće javlja kod žena starijih od 50 godina, pa je čimbenik rizika razvoja raka dojki kod ove populacije i pojačan.

Dobra vijest je da ako imate velik čimbenik rizika i ne znači da ćete oboljeti od raka dojke, ali i da nemaju svi čimbenici rizika isti učinak. Većina žena ima neke čimbenike rizika, ali većina i ne oboli od ove bolesti. U svakom slučaju savjetujemo da razgovarate sa svojim liječnikom o načinima kojima možete smanjiti rizike.

Rizični čimbenici koje ne možete promijeniti

Starenje
Rizik od raka dojke raste s godinama.

Genetske mutacije
Žene koje su naslijedile genetske mutacije na određenim genima (BRCA1 i BRCA2) imaju veći rizik od raka dojke i jajnika.

Obiteljska povijest raka dojke ili jajnika
Ako je ženina obitelj (majka, sestra, kćer ili muški član obitelji u prvom koljenu) ili više članova obitelji s majčine ili očeve strane bolovalo od raka dojke ili jajnika, vjerojatnost razvoja dojke kod žene se povećava.

Osobna povijest raka dojki ili nekih drugih bolesti dojki
Žene koje su već imale rak dojke imaju veći čimbenik rizika. Također su i neke nekancerogene bolesti dojke poput atipične hiperplazije povezane su s većim rizikom od razvoja raka dojke.

Guste dojke
Žene čije se dojke sastoje od gustog žljezdanog tkiva s malo masti mogu imati uvećan faktor rizika razvoja raka dojki.

Reproduktivna povijest
Rane menstruacije (prije 12. godine) i početak menopauze nakon 55. godine života žene dovode u veću izloženost hormonima, povećavajući rizik od raka dojke.

Prethodno liječenje terapijama zračenjem i lijekom dietilstilbestrol (DES)
Žene koje su prije 30. godine imale liječenje pomoću terapije zračenjem (na primjer liječenje Hodgkinovog limfoma) imaju veći rizik od dobivanja raka dojke kasnije u životu. Također i žene koje su uzimale lijek dietilstilbestrol (DES), ili njihove majke, koji je davan trudnicama između 1940 i 1971. godine radi sprječavanja pobačaja imaju veći rizik.

Čimbenici rizika koje možete promijeniti

Stres
Stres je neizbježan čimbenik rizika s dokumentiranim negativnim utjecajem na neuro-endokrini i imunološki sustav. Brojna epidemiološka istraživanja istraživala su vezu između stresa i raka, izvijestivši o kontradiktornim rezultatima bez povezanosti s bliskom uzročnom vezom. Osim genetske predispozicije, rak dojke gotovo uvijek možemo povezati sa izlaganjem kroničnom utjecaju stresa.

Fizička neaktivnost
Fizički neaktivnije žene imaju veći rizik od raka dojke.

Uzimanje hormona i kontracepcijskih pilula
Neki oblici hormonske nadomjesne terapije (u principu oni koji uključuju estrogen i progesteron) koji se uzimaju tijekom menopauze mogu povećati rik od raka dojke ako se uzimaju više od 5 godina. Neke kontracepcijske pilule također povećavaju rizik od raka dojke.

Konzumiranje alkohola
Studije pokazuju da se rizik od raka dojke se također povećava i konzumiranjem alkohola

Reproduktivna povijest
Prva trudnoća nakon 30. godine bez dojenja ili trudnoće koje se nisu ostvarile do kraja mogu povećati rizik od raka dojke.

Pretilost nakon menopauze
Starije žene koje imaju prekomjernu težinu ili su pretile imaju veći rizik od razvoja raka dojke od žena s normalnom težinom.

Drugi čimbenici
Drugi čimbenici poput pušenja, izloženosti kemikalijama, promjene drugih hormona izazvane radom u noćnim smjenama ili neurodnom životu također mogu povećati rizik od raka dojke.

Rano otkrivanje raka dojki

Otkrivanjem raka dojke u ranom stadiju znači povećanje šanse za izlječenje i preživljavanje. Rano otkrivanje smanjuje smrtnost od raka dojke, otkiva rak dojke u početnom lokaliziranom stanju kada je moguće izlječenje i poboljšava kvalitetu života bolesnica s rakom dojke.

Rano otkrivanje podrazumijeva redovite preglede. Redoviti pregledi uključuju samopreglede, mamografiju i ultrazvučni pregled.

Mamografija

Mamografski pregled usprkos drugih metoda s dobrom dijagnostičkom točnošću i dalje ostaje najprihvatljiviji način ranog otkrivanja raka dojke. Mamografija koristi rengenske snimke malih doza ionizirajućeg zračenja za dobivanje slika dojki.

Ultrazvuk dojke

Ultrazvuk dojke najčešće se radi kako bi se utvrdilo da li je problem pronađen mamografijom ili fizičkim pregledom dojke cista ispunjena tekućinom ili čvrsti tumor. Često se ultrazvuk preporučuje ženama mlađim od 45 godina, dok se mamografija preferira ženama starijim od 45 godina. Ultrazvuk koristi neškodljive visokofrekventne zvučne valove na dojkama i pretvara ih u slike.

Smanjenje rizika za razvoj raka dojke i važnost preventivnih pregleda

Veze između raka jajnika i raka dojke

Nekoliko studija pokazuje povezanost raka dojke i raka jajnika. Sve studije su definirale mutacije u BRCA1 i BRCA2 za ove vrste raka. Statistika pokazuje da će 60-80% nositelja mutacije gena BRCA1/BRCA2 razviti rak dojke, a 20-40% će se razviti rak jajnika.

Izvori:

U poliklinici Artemeda dajemo posebnu važnost ranom otkrivanju zločudnih bolesti. Vodite računa o svom zdravlju, ne zanemarite ultrazvučne preventivne preglede dojki, jajnika i abdomena.

ZAKAŽITE SVOJ TERMIN OVDJE

Podijelite našu objavu...

Povezano

Load More Posts

Javite nam se