Prvi ginekološki pregled

Prvi ginekološki pregled veliki je korak u životu svake žene. Pozitivno iskustvo prvog ginekološkog pregleda određuje put pravilnim i bezbrižnim ginekološkim kontrolama, stoga se ginekolozi trude prvi pregled učiniti što ugodnijim.

Kada učiniti prvi ginekološki pregled?

Uvriježeno je pravilo učiniti prvi ginekološki pregled unutar 6 mjeseci od početka spolnog života. Ukoliko nemamo odnose nakon punoljetnosti, posjet ginekologu može biti ne samo preventivne već i edukativne naravi. Svakako se preporuča obaviti prvi ginekološki pregled ne kasnije od navršene 21. godine života, bez obzira na podatak je li djevojka / žena imala spolne odnose ili ne.

Iznimno, prvi ginekološki pregled se ranije preporuča u sljedećim slučajevima:

  • izostanak mjesečnice do 16. godine
  • izostanak znakova puberteta s navršenih 14 godina (rast grudi, stidnih dlaka i sl.)
  • izmjena ritma redovitih mjesečnica te izostanka mjesečnice
  • bolne i/ili obilne mjesečnice
  • produženo menstrualno krvarenje (duže od 10 dana)
  • obilan iscjedak praćen neugodnim mirisom, svrbežom ili peckanjem
  • sumnja na trudnoću (izostanak mjesečnice, pojava mučnina i/ili povraćanja, bolnost i osjetljivost dojki)
  • bilo koje druge tegobe koje ometaju svakodnevno funkcioniranje
Prvi ginekološki pregled

Kako izgleda prvi ginekološki pregled?

Svaki ginekološki pregled, osobito prvi, počinje razgovorom sa ginekologom u kojem ginekolog “uzima anamnezu” – postavlja Vam pitanja o Vašoj i obiteljskoj medicinskoj povijesti, o menstrualnom ciklusu i lijekovima ukoliko ih koristite. Cilj razgovora je prvenstveno upoznavanje, ali i razvijanje opuštenog, prijateljskog odnosa između pacijentice i ginekologa. Ginekolog je osoba kojoj možete, a i trebate, reći sve o svom reproduktivnom sustavu. Ukoliko na prvi pregled dolazite sa željom postavljanja pitanja o vlastitom spolnom zdravlju, slobodno ih zapišite – od uzbuđenja ili straha od pregleda, može se dogoditi da neka od pitanja zaboravite.

Nakon razgovora slijedi ginekološki pregled koji se sastoji od pregleda vanjskih spolnih organa (velike i male usne, klitoris, vanjski otvor vagine) i pregleda pomoću instrumenta koji se zove spekulum. Spekulum može biti od metala ili plastike, ima oblik pačjeg kljuna i služi za razmicanje zidova rodnice kako bi se prikazala unutrašnjost rodnice i vrat maternice.

Uz pomoć spekuluma uzmemo obrisak vrata maternice – tzv PAPA test. Drvenom se špatulom i četkicom uzmu obrisci vagine i vrata maternice koji se šalju na analizu u citološki laboratorij.

Sastavni dio ginekološkog pregleda je i bimanualni pregled (pregled sa dvije ruke) prilikom kojeg ginekolog određuje položaj, veličinu, pomičnost i eventualnu bolnost organa male zdjelice (vagine, maternice, jajnika). Ginekolog pažljivo, sa srednjim prstom i kažiprstom jedne ruke ulazi u rodnicu, a drugom radi pritisak na trbuh izvana. Bimanualni pregled ne bi trebao biti bolan, što ste opušteniji to će pregled biti manje neugodan.

Kod djevojaka koje nisu imale spolne odnose, bimanualni pregled se radi u sklopu redovne kontrole.

Kako se pripremiti za prvi ginekološki pregled?

Ginekološki pregled ne zahtijeva posebnu pripremu. Ukoliko ste spolno aktivni, preporučljivo je nemati odnos na dan pregleda. U menstrualnom kalendaru možete pronaći datum zadnje menstruacije.

Na samom pregledu ginekolog će Vas uputiti na presvlačenje iza paravana gdje će Vas dočekati ogrtač, šlapice i kaljače ukoliko želite ostati u svojoj obući. Ukoliko Vam je ugodnije, možete obući haljinu ili suknju i preskočiti oblačenje ogrtača.

Kako se pripremiti za ultrazvuk na prvom ginekološkom pregledu?

Ginekološki ultrazvuk sastavni je dio prvog ginekološkog pregleda. Kod djevojaka koje su imale odnose nužno je prije ultrazvuka isprazniti mjehur kako bismo mogli napraviti vaginalni ultrazvuk bez osjećaja pritiska za mokrenjem.

Kod djevojaka koje nisu imale spolne odnose radi se abdominalni ultrazvuk i prije pregleda nema potrebe za pražnjenjem mjehura. Pun mjehur omogućit će nam bolji prikaz maternice, jajovoda i jajnika.

U kojoj fazi ciklusa doći na pregled?

Na pregled možete doći bilo kad u ciklusu, osim za vrijeme menstruacije. Idealno vrijeme je između 10. i 20. dana ciklusa.

Ako i dalje imate nedoumice ili nepoznanice, osobito ako ste u strahu od pregleda, slobodno nam pišite ili dođite na informativni razgovor prije pregleda.

U kojoj fazi ciklusa doći na pregled
Pridružite se velikom broju naših zadovoljnih klijentica.
ZAKAŽITE SVOJ TERMIN OVDJE
Prvi ginekološki pregled

Ginekološki
pregled

Prvi ginekološki pregled

Prvi ginekološki
pregled

Ginekološki ultrazvuk

Ginekološki
UZV

PAPA test

PAPA
test

Menopauza

Menstrualni
ciklus

Menopauza

Menopauza

Kontracepcija

Kontracepcija

Endometrioza

Endometrioza

PCOS

PCOS

Neplodnost

Neplodnost

Obradaneplodnosti

Obrada
neplodnosti

Metode liječenja neplodnosti

Metode liječenja neplodnosti

Psihološka podrška parovima tijekom tretmana neplodnosti

Psihološka podrška kod tretmana neplodnosti