Menopauza se definira kao uzastopni prestanak menstruacije, a označava završetak reproduktivnog života žene te najčešće nastupa oko 50-te godine života. Tijekom ovog razdoblja dolazi do različitih promjena, prije svega hormonalnih jer dolazi do smanjivanja razine estrogena i progesterona dok je razina folikulo-stimulirajućeg hormona (FSH) visoka te dolazi do izostanka ovulacije i stvaranja žutog tijela.
Razdoblju menopauze, prethodi razdoblje perimenopauze, odnosno razdoblje u kojem dolazi do sve češćih promjena menstrualnog ciklusa, neredovitih krvaranja i vazomotornih poteškoća te ono traje u prosjeku 5 godina prije menopauze i obuhvaća prvih 5 godina postmenopauze (razdoblje u životu žene nakon posljednje mjesečnice).
Menopauzalnu promjenu godišnje doživi oko 1.5 milijuna žena i ona uključuje različite simptome kao što su vazomotorni simptomi (valovi vrućine, tzv. „valunzi“), vaginalna suhoća, smanjeni libido, umor i bolovi u zglobovima, a dodatno se još mogu pojaviti i depresivni i kognitivni simptomi. Također, pokazalo se kako mnoge žene ulaskom u menopauzu imaju problema sa snom, odnosno da im je znatno narušena kvaliteta spavanja.
POJAČANI FOKUS NEKA BUDE NA PREHRANI!
Pravilna prehrana važna je stavka u zdravlju svih ljudi bez obzira na dob i spol. Međutim, u ovom zahtjevnom razdoblju života jedne žene posebno je važno adekvatno isplanirati prehranu te uključiti sve važne mikronutrijente kako bi ublažili simptome menopauze te smanjili rizik od raznih stanja i bolesti koji se mogu pojaviti u ovom vremenu poput kardiovaskularnih bolesti, hipertenzije, nekih oblika karcinoma te osteoporoze.
Uz to, pravilna prehrana je vrlo učinkovita u redukciji pretilosti što je također važno s obzirom na to da mnoge žene započinju svoju borbu s kilogramima upravo u razdoblju menopauze. Kako bi poboljšale kvalitetu svog života, ženama se savjetuje da u svojoj prehrani obrate pozornost na adekvatan unos kalcija, vitamina D, cinka, magnezija te vlakana, a kao namirnica koju je poželjno uključiti u prehranu u ovom razdoblju ističe se soja.
Više o navedenim elementima pročitajte OVDJE.
PRAKTIČNI SAVJETI ZA ŽIVOT BEZ NEUGODNIH SIMPTOMA U MENOPAUZI
-
Biraj raznoliku prehranu! Pripazi na dovoljan unos mesa, ribe, mlijeka i mliječnih proizvoda, sjemenki, mahunarki, voća i povrća kako bi utjecala na simptome menopauze, ali i kvalitetu prehrane.
-
Konzumiraj soju i proizvode od soje za prevenciju osteoporoze i osteopenije!
-
Ne zaboravi na vlakna! Osim što pomažu kod simptoma menopauze, stvaraju osjećaj sitosti pa doprinose regulaciji tjelesne težine.
-
Provodi dovoljno vremena na suncu zbog adekvatne biosinteze vitamina D!
-
Uvrsti tjelesnu aktivnost u svoj dan! U prosjeku 150 min tjedno provedi aktivna (biraj kombinaciju aerobnih (trčanje, bicikliranje, plivanje…) i anaerobnih (dizanje utega..) vježbi).