Ovaj mjesec smo više usredotočeni na pacijentice koje boluju od PCOS-a, kompleksnog sindroma koji uključuje mnoge poremećaje u tijelu. Iako mnogi smatraju da se sindrom odnosi na postojanje cista na jajnicima,

Iako mnogi smatraju da se sindrom odnosi na postojanje cista na jajnicima, on je puno više od toga. Dapače, neke pacijentice ne moraju imati ciste na jajnicima, a ipak bolovati od PCOS-a. Radi se o poremećaju koji je primarno endokrinološki i metabolički, a tek onda ginekološki, dermatološki, imunološki i kardiovaskularni. Također je u njegovoj podlozi genetska bolest.

PCOS je poremećaj hormona

Kako su svi ti sustavi povezani? U osnovi PCOS-a je poremećaj hormona. Javlja se višak androgena, sa smanjenim lučenjem estrogena i progesterona. Osim spolnih hormona, poremećeno je izlučivanje i ostalih žlijezda (nadbubrežnih koje luče kortizol, štitnjače te gušterače). Zato je PCOS primarno endokrinološki poremećaj. Njegovu metaboličku osnovu čini kronična upala organizma koja je prisutna kod svih oboljelih. Najčešće je riječ o inzulinskoj rezistenciji, kroničnoj upali organizma koja utječe na rad svih organa, te na poremećaj glikemije te hiperandrogenemije djelovanjem inzulina na funkciju jajnika.

U genetskoj osnovi je poremećaj gena za određene receptore bitne za pretvorbu različitih hormona u razne njihove metabolite, primarno androgena u estrogene.Time se ne stvara dovoljna količina hormona potrebnih za žensko reproduktivno zdravlje.

Zanimljiva je činjenica da se ti geni formiraju u prvom trimestru našeg razvoja in utero. Najjednostavnije rečeno, naše majke su na početku trudnoće svojim navikama i životnim stilom, primarno prehranom i/ili višu razinu stresa,  utjecale na stvaranje naših gena i time odlučile o daljnjem stvaranju naših hormona. Time su nas one doživotno obilježile jer se ti poremećaji receptora ne mogu mijenjati, možemo samo ublažiti njihove simptome.

Kod planiranja trudnoće je bitno pripaziti na naš životni stil i navike, te posebno prehranu, kako ne bismo loše utjecali na razvoj naše djece. Za dugoročno zdravlje bitno je znati da se zbog neprestano povišenih androgena u PCOS-u stvara povećani rizik za kardiovaskularne bolesti.

Dijagnosticiranje i manifestiranje sindorma policističnih jajnika

Navela sam da sindrom policističnih jajnika ne treba kao manifestaciju imati ciste na jajnicima. Naime, on se dijagnosticira kada su prisutna dva od tri sljedećih simptoma:

  • Višak androgenih (muških) hormona
  • Disfunkcija jajnika – anovulacija
  • Policistični jajnici – UZV dijagnostički kriteriji

Sindrom policističnih jajnika se manifestira na nekoliko načina:

  • Vanjskim simptomima – alopecija, akne, hirzutizam (pojačana dlakavost), opadanje kose
  • Metaboličkim poremećajima – poremećaji glikemije, debljina, probavne smetnje, upalna stanja
  • Ginekološkim problemima – izostanak ciklusa-anovulacija, ciste na jajnicima, neplodnost, opterećena trudnoća
  • Psihološkim problemima – depresija i anksioznost

Cjeloviti pristup liječenju PCOS-a

Liječenje upale organizma

Pristup pacijenticama koje boluju od PCOS je kompleksan. Prvo moramo ublažiti i izliječiti upalu organizma i dovesti sam organizam u stanje ravnoteže da bi ga mogli adekvatno nahraniti. Za regeneraciju organizma su najbitnija crijeva jer su ona mjesto izlučivanja svih nepotrebnih tvari iz organizma. Kod kronične upale postoji povećana propusnost crijeva te se razni metaboliti, koji bi trebali biti izlučeni iz organizma, vraćaju natrag u cirkulaciju i kolaju njome te još više pojačavaju upalu koja je zahvatila naš organizam. Gotovo jedna trećina tih metabolita je kancerogena te je uzrok razvoja malignih stanica i nastanku karcinoma. Da bi izliječili sluznicu crijeva, prije svega je potrebno utjecati na našu mikrobiotu. Naša crijeva postaju propusna za neželjene tvari kad u njima imamo prevlast patogenih (loših) bakterija koje se množe kada se mi loše hranimo.

Poticanje razvoja zdravih bakterija

Potrebno je potaknuti razvoj zdravih bakterija koje će čuvati naša crijeva, a to se prije svega postiže prebioticima (hrana za dobre bakterije) i probioticima koji su dio prehrane ili suplemenata. Stoga se kod svake promjene prehrane uvode probiotici koje je najbolje popiti ujutro natašte kako bi pripremili crijeva na daljnje hranjive tvari koje ćemo unositi.

Također se u prehrani mora povećati unos vlakana jer su oni hrana za naše dobre bakterije, a svakako smanjiti unos šećera i jednostavnih ugljikohidrata koji hrane one loše bakterije.

Prebiotici i probiotici

Izbjegavanje loših prehrambenih navika

Osim crijeva, veliku ulogu u svim metaboličkim procesima ima jetra, koja uključujući uz gušteraču regulira šećer u krvi te sudjeluje u problemu inzulinske rezistencije. Ona je naš najveći čistač organizma jer se u njoj metabolizira većina hormona, lijekova i ostalih tvari. Stoga ju svakako moramo čuvati i ne štetiti joj lošim prehrambenim navikama. Namirnice koje štite jetru su brokula, cvjetača, mrkva, artičoke, bundeva, kelj i kupus. Također nam zadnji obrok mora biti tri sata prije spavanja.

Važnost hormona u liječenju PCOS-a

Nadalje znanost je i potvrdila odnos crijeva i mozga brain/gut osovinom koja omogućuje  stvaranje neurotransmitera i hormona te time normalno funkcioniranje mozga, kako na fizičkoj i mentalnoj razini tako i emotivnoj. Nerijetko čujemo kako osjećaj sreće i zadovoljstva nastaje u crijevima, jer se u njima stvara  gotovo 80% serotonina. Toga smo svjesni kada nas preuzme gut feeling, neki osjećaj u crijevima.

PCOS i zdrava prehrana

Iz tog razloga crijeva moramo njegovati adekvatnom prehranom da bi se osjećali dobro i funkcionirali zdravo.

Tu je nadalje potrebno obratiti pažnju i na druge hormone, točnije na odnos kortizola i melatonina. Kortizol je hormon stresa koji se pojačano luči u jutarnjim satima i daje nam energije za naš rad. U kasnim popodnevnim satima se njegovo izlučivanje smanji i tada je vrijeme kada se mi moramo početi pripremati za odmor. Nakon 22 sata prestane lučenje kortizola i počinje lučenje melatonina. Melatonin je hormon spavanja koji potiče odmaranje i regeneraciju organizma tijekom noći. On je također naš prirodni antioksidans te potiče lučenje hormona rasta tijekom noći koji pomaže u regeneraciji svih naših stanica, a utječe i na metabolizam glukoze i regeneraciju tkiva.

Da bi nam se tijelo adekvatno odmorilo, trebali bi svi već u 22 sata biti u krevetu i spremni za spavanje. Sat vremena prije toga bi trebalo ugasiti sve elektronske uređaje i prigušiti svjetla jer oni potiču lučenje kortizola, a dok se god on luči, melatonin se neće izlučivati. I intenzivna tjelovježba prije spavanja potiče pojačano izlučivanje kortizola.

Rješavanje problema PCOS-a

Kada smo izliječili crijevnu sluznicu i doveli hormone u balans, tek tada možemo početi hraniti organizam i povoljno rješavati probleme PCOS-a. Kod PCOS se preporučuje protuupalna prehrana koja će smanjiti inzulinsku rezistenciju. Preporučuje se smanjeni unos jednostavnih ugljikohidrata, te povećani unos proteina. Također su jako bitne omega-3 masne kiseline i unos vitamina D. Od samog unosa hrane bitna je konzumacija. To podrazumijeva svjesni unos hrane, tijekom obroka biti usmjeren na nju, izbaciti sve uređaje iz okoline i uživati u hrani koju jedemo. Moramo naučiti slušati svoje tijelo, shvatiti što mu odgovara i upoznati svoj menstruacijski ciklus jer ćemo tek tada znati kako mu pomoći u izlječenju.

Cjeloviti pristup liječenju PCOS

  1. SAN – ići u adekvatno vrijeme na spavanje kako bi se izlučivanje hormona (kortizola i melatonina) dovelo u ravnotežu.
  2. DISANJE – znati se umiriti i biti svjesni sebe i svog disanja, naučiti duboko disati jer time unosimo više kisika u stanice
  3. VODA – redovito piti vodu jer je ona potrebna za izmjenu tvari u organizmu kako bi naš organizam mogao funkcionirati
  4. HRANA – unos zdravih namirnica, naučiti svjesno jesti
  5. TJELOVJEŽBA – pokretanjem tijela pokreće se kolanje limfe u našem organizmu i mišići se pune mitohondrijima koji su naši proizvođači energije uz lučenje mnogih hormona uključujući endorfine koji osima na raspoloženje utječu na reguliranje rada hipofize, žlijezde koja stimulira rad jajnika. Ali izbjegavati intenzivnu tjelovježbu (maratoni, dizanje utega)

 

Najvažnije je umijeće održavanja čistoće i zdravlja crijeva – to je i preventiva za razvoj bolesti i pomoć u liječenju mnogih bolesti. Mnoge će zapanjiti i informacija da je uzrok većine bolesti koje dijagnosticiramo u epidemijskim razmjerima, kao što su srčana bolest, karcinom, autoimune bolesti, nesanica, depresija, astma, dijabetes i artritis, moguće pronaći u oštećenim ili iritiranim crijevima. Čak i ako vam nije dijagnosticirana specifična bolest, mnoge boljke koje vas muče, kao što su umor, neodređeni bolovi, alergije, nagle promjene raspoloženja, oslabljeni libido, zadah iz usta, neugodan tjelesni miris, ekcem i zatvor, također mogu biti povezane s poremećajem funkcije crijeva.

Možemo zaključiti kako je hrana, kao u mnogim drugim stanjima/bolestima, prvi korak i u tretiranju sindroma policističnih jajnika

Autor

dr. Nataša Šemnički
Dr. med. Kristina Reaček
nutricionist
Vizija rada dr. Reaček je pomoći pacijentima, posebice pacijenticama, u liječenju njihovih tegoba prirodnim putem, bez upotrebe lijekova.
Detaljnije

Podijelite našu objavu...

Povezano

Load More Posts

Javite nam se