Jednoplodna trudnoća i porod su norma za Homo sapiens. Svako višestruko rođeno dijete i njihove majke imaju jednaka prava na dojenje i njegove fizičke i psihosocijalne prednosti koje ono nudi.
Dojenje ili hranjenje blizanaca humanim mlijekom zahtjeva podršku koja je posebno prilagođena obiteljima s blizancima.

Priprema za dojenje blizanaca tijekom trudnoće

IBCLC savjetnica će Vam pomoći da donesete odluku o hranjenju dojenčadi majčinim mlijekom, jer mnoge žene mogu proizvesti dovoljno mlijeka za dvoje ili više djece, te zajedno s Vama napraviti realan plan dojenja ili izdajanja, jer se ipak radi o dvoje djece.

Također, pomoći će Vam da razvijete realne individualizirane kratkoročne i dugoročne ciljeve za dojenje, te pružiti predviđajuće smjernice uključujući razvoj plana dojenja koji može minimalizirati prepreke koje obično utječu na početak i vrijeme laktogeneze (savjeti o prehrani u trudnoći, vaginalnom porodu, ranom započinjanju dojenja i/ili izdajanja, uputiti na pohađanje trudničkih tečajeva, uključiti Vas u grupe za potporu dojenju, povezati Vas s drugim roditeljima blizanaca, savjetovati uključivanje pomoći u kući, čuvanje starije djece itd.).

Potrebno je razgovarati o prednostima prirodne prehrane: manji je rizik od infekcija kod djece, brže se razvija privrženost, ne trošite vrijeme na pripremanje zamjenskog mlijeka i čišćenje pribora, moguće je simultano hraniti djecu.

No, često se dojenje roditeljima doima intenzivnim s dvoje djece, brinu oko majčinog nedovoljnog sna, imaju osjećaj da “nitko drugi ne može pomoći”, a ako je u početku potrebno izdajanje, majke brinu da je to jako puno posla.

Stoga će obitelji s blizancima vjerojatno trebati pojačanu i specijaliziranu potporu u dojenju i laktaciji koju Vam u svakom trenutku može pružiti IBCLC savjetnica za dojenje.

Uspostavljanje dojenja

Da bi se dojenje uspostavilo, potrebno je osigurati neposredni kontakt „kožom na kožu“ sa svakim djetetom unutar 60-90 minuta nakon poroda, osigurati rooming in, poticati odvojeno u odnosu na istovremeno dojenje sve dok barem jedno dijete ne bude sposobno učinkovito sisati (to znači da ima dobar hvat i zreli obrazac sisanja što varira od nekoliko sati do par tjedana i mjeseci nakon poroda), napraviti odgovarajući plan za dolazak iz bolnice (kako koordinirati dojenje i njegu djece), razlikovati „dojenje“ od „dojenja više djece“, te organizirati podršku: fizičku, emocionalnu i podršku u dojenju.

Podrška u dojenju se odnosi na Vaše pozicioniranje, praćenje pražnjenja dojki sisanjem ili izdajanjem 8 ili više puta dnevno ako dojenje još nije moguće, praćenje ponašanja novorođenčadi, te prepoznavanje obrasca hranjenja djece, praćenje znakova učinkovitog sisanja kod svakog djeteta (odgovarajući rast i napredak na tjelesnoj težini) i na poduku obitelji kako da Vam pomogne.

Održavanje dojenja

  • Da bi se laktacija održala, potrebno je pratiti svako dijete zasebno. Vrlo često majke imaju želju da se prema dojenčadi odnose jednako. Zbog toga može doći do ignoriranja znakova gladi, manjeg broja i kraćeg trajanja hranjenja, jer djeca nemaju jednake potrebe.
  • Nadalje, potrebno je pratiti broj i duljinu trajanja hranjenja, te mokrenje i stolicu i napredovanje na tjelesnoj težini.

Kako ćete izmjenjivati dojke: u svakom podoju ili po danima (češće), ili uvijek ista dojka bez izmjena ako dojka dobro funkcionira?

Hranjenje na istoj dojci bez izmjena ima određene PREDNOSTI: povećava se samoregulacija u dojci (kalibracija), poboljšava se sposobnost sisanja za jedno ili oboje djece, smanjuju se posljedice prejakog otpusta mlijeka, olakšava se dojenje blizanaca s određenim poteškoćama (npr. tortikolis), smanjuje se prenošenje infekcija (npr. soor).

Ali, postoje i određeni NEDOSTACI: manja je proizvodnja ukoliko jedno dijete neučinkovito siše, te će dijete sporije napredovati, može doći do odbijanja dojke i štrajka dojenja. Nakon određenog vremena nastaje značajna razlika u veličini dojki.

Nadalje se postavlja pitanje: pojedinačno ili simultano dojenje?

Ovisit će o sposobnosti sisanja djeteta i Vašem izboru (mnoge majke kombiniraju simultano i pojedinačno dojenje).

Prednosti simultanog dojenja: štedi vrijeme i olakšava dnevno-noćne rutine, teoretski povećava proizvodnju mlijeka (vjerojatno je povezano s praćenjem znakova gladi kod svakog djeteta), dijete koje učinkovito siše pomaže drugom djetetu izazivajući refleks otpuštanja mlijeka.

Nedostaci simultanog dojenja: može pojačati neučinkoviti prihvat ili sisanje, što će rezultirati ragadama i neadekvatnim napredovanjem djeteta/djece, može biti teško namjestiti djecu koja ne kontroliraju glavicu, može otežati prihvat dojke kod starije djece zbog njihove interakcije.

Preporučam Vam korištenje jastuka: običnih sa sofe ili specijalnih za blizance.

Najčešći položaji za istovremeno hranjenje blizanaca

Najčešći položaji za istovremeno hranjenje blizanaca

Strategije za podršku dojenju

Osigurajte si ugodan kutak, obrok i piće nadohvat ruke, telefon, daljinske upravljače itd.

Ne ignorirajte znakove gladi i žeđi.

Dojite djecu „na zahtjev“ što će osigurati zadovoljavanje djetetovih potreba za češćim ili dužim podojima ili potrebu za više kontakta.

Razmotrite neku od metoda alternativnih načina hranjenja kako biste se bolje odmorili/ naspavali (oprez: mastitis, zastoj mlijeka).

I na kraju, želim Vam da donesete odluku da ćete dojiti svoju djecu i da u tome budete uspješni 😊

Literatura:

  1. Campbell SH, Lauvers J, Mannel R, Spencer B, ur. Core Curriculum for interdisciplinary lactation care. Burlington: Jones and Bartlett Learning, 2019.
  2. Rumboldt M, Zakarija-Grković I, ur. Suvremena saznanja o laktaciji i dojenju. Split, 4.-7. prosinca 2019. Split: MF Split, 2019.

Želim Vam da donesete ispravnu odluku o dojenju Vašeg djeteta i da u tome budete uspješni!

ZAKAŽITE SVOJ TERMIN ZA SAVJETOVANJE OVDJE

Autor

Alma Tatić Hajdarević
Jasna Pisuljak
bacc.med.techn., IBCLC savjetnica za dojenje
Jasna je prvostupnica sestrinstva i međunarodno certificirana savjetnica za dojenje (IBCLC – International Board Certified Lactation Consultant).
Detaljnije

Podijelite našu objavu...

Povezano

Load More Posts

Javite nam se