Trudnoća je posebno razdoblje tijekom kojeg žensko tijelo prolazi kroz niz fizičkih, psiholoških, hormonalnih i metaboličkih promjena. Sve te promjene se odvijaju s ciljem očuvanja i razvoja fetusa, a na većinu njih utječe promjena sastava i raznolikosti crijevnog mikrobioma ( Turjeman i sur., 2021; Khan i sur., 2019).

Sve više dokaza ukazuje da su struktura i sastav mikrobioma općenito određeni domaćinovim genetskim čimbenicima, čimbenicima okoliša i prehrambenim navikama (David i sur., 2014.; Rothschild i sur., 2018.). Tijekom trudnoće, mogu se pojaviti promjene u raznolikosti i sastavu mikrobioma prirodno u više dijelova majčina tijela, uključujući usne šupljine, vagine, crijeva i majčinog mlijeka (Nuriel-Ohayon i sur., 2016.; Zhou i Xiao, 2018).

Sve žene su upoznate kako je za zdravu trudnoću i dijete koje nose potrebno paziti na prehranu i izbjegavati ksenobiotike- različite tvari koje mogu poremetiti normalan razvoj ploda. No, malo njih je upućeno na ulogu mikrobiote crijeva tijekom trudnoće. Naime, tijekom trudnoće crijevni mikrobiom ima ulogu u održavanju zdrave trudnoće, rastu i razvoju fetusa. Osim toga, ima ulogu u kolonizaciji djetetovog organizma prvim bakterijama prolazeći kroz porodni kanal te u kontaktu s majkom i dojenjem nakon poroda (Turjeman i sur., 2021).

Gestacijski GYNOBIOM nije samo usko povezan sa zdravljem trudnice, već može utjecati i na zdravlje potomaka.

Najvažnija poveznica između majke i fetusa je posteljica (placenta), i placentni mikrobiomi uključuju Tenericutes, Fusobacteria, Bacteroidetes i Firmicutes – svi su nepatogeni bakterije (Aagaard i sur., 2014.). Međutim, čimbenici od strane majke, kao što su gestacijski dijabetes, pretilost, vaginalne infekcije i uporaba antibiotika mogu dovesti do promjena u sastavu mikrobioma posteljice (Pelzer i sur., 2017.). Primjerice, nedavne studije su izvijestile da je prekomjerno debljanje tijekom trudnoća povezano s čimbenicima rizika kao što su poremećaji mikrobioma posteljice i prijevremeni porod (Antony i sur., 2015.). Osim toga, u postporođajnom okruženju odnos između mikrobioma dojenčadi i majčinog mlijeka također privlači sve veću pozornost. To je pokazala prospektivna studija bakterijskih vrsta u majčinom mlijeku kojih ima najviše u mikrobiomu potomaka u prvom mjesecu nakon beba je rođena (Pannaraj et al., 2017), što sugerira da je dojenje usko povezano s mikrobiomom dojenčeta u ranom životu.

Iznenađujuća je činjenica da disbioza, odnosno poremećaj crijevnog  mikrobioma kod majke povećava šanse za razvoj pretilosti, kardiovaskularnih bolesti i kognitivnih disfunkcija fetusa u odrasloj dobi (Kelly i sur., 2020; Bombach i sur., 2022).

Neke znanstvene studije ističu kako prisutnost ili odsustvo određenih bakterijskih vrsta utječe na zdravlje budućeg djeteta. Primjerice, prisutnost Prevotella u majčinom mikrobiomu povezuje se sa zaštitom fetusa od alergija na hranu (Vuillermin isur.m 2020).

Pored toga, crijevni mikrobiom utječe i na poremećaje i bolesti koje pogađaju buduće majke tijekom trudnoće, kao što su gestacijski dijabetes, pretilost, preeklampsija, poremećaji u probavi i autoimune bolesti (Yao i sur., 2020).

Zanimljivo je kako su konzumacijom probiotika trudnice sklone preeklampsiji, jednoj od najrizičnijih komplikacija trudnoće, smanjile rizik od pojave iste (Brantsæter i sur., 2011). Posljednjih godina uloga mikrobioma u gestacijskom dijabetesu dobiva sve veću pozornost. Izvješća su pokazala da je, u usporedbi s trudnicama s normalnim šećerom u krvi, smanjeno obilje Parabacteroides, Dialister, Akkermansia, Roseburia, Bacteroides, Methanobrevibacter smithii, Eubacterium species, Alistipes species, Bifidobacterium species (Kuang et al., 2017; Cortez et al. ., 2019), a povećana je i brojnost Firmicutes, Klebsiella variicola, Collinsella, Rothia, Ruminococcus, Actinobacteria, Parabacteroides distasonis, Desulfovibrio (Crusell i sur., 2018; Ferrocino i sur., 2018). Štoviše, jedno je istraživanje pokazalo da su se mikrobiomi placente u pacijentica s gestacijskim dijabetesom značajno promijenili u usporedbi s onima s normalnim šećerom u krvi (Bassols et al., 2016.). U usporedbi sa zdravim trudnicama, relativna brojnost reda Pseudomonadales i roda Acinetobacter u crijevnoj flori pacijentica s gestacijskim dijabetesom je smanjena. 

Obzirom da se sastav i raznolikost majčinih mikrobioma progresivno mijenjaju svaka 3 mjeseca, pomoću GYNOBIOM analize stolice možemo odrediti preklapanje crijevnog mikrobioma svake pacijentice s profilom karakterističnim za svako tromjesečje. Time podržavamo zdravlje pacijentica tijekom i nakon trudnoće te uredan rast i razvoj fetusa.

GYNOBIOM pacijentica kojima je dijagnosticiran gestacijski dijabetes u trećem tromjesečju prethodno je pokazivao tipičan poremećaj flore, koji je postojao čak i nakon otprilike 8 mjeseci nakon poroda (Crusell i sur., 2018.). Ovi podaci sugeriraju da GYNOBIOM može igrati važnu ulogu u gestacijskom dijabetesu. Nepovoljne komplikacije u trudnoći kod trudnica usko su povezane s crijevnom propusnošću, kao što su gestacijski dijabetes, inzulinska rezistencija, upalni odgovor i hiperglikemija (Flint i sur., 2012.).

Stoga se može razumno zaključiti da se reguliranjem majčinog mikrobioma tijekom prenatalnog i ranog postnatalnog razdoblja života dojenčadi može koristiti kao inovativna metoda liječenja te prevencije i/ili kontrole neželjenih komplikacija kod majke te zdravlje potomstva.

Na taj način, korištenjem probiotičkih intervencija reguliraju se majčine mikrobiomi, što je postala sigurna strategija koja može obnoviti zajednicu simbiotskih mikrobioma koji imaju blagotvorne učinke na zdravlje majke, fetusa i djeteta (Sanz, 2011.; Swartwout i Luo, 2018.).

Sa ciljem ostvarivanja zdrave trudnoće uz zdravo okruženje za uredan razvoj fetusa te svakako prevenciju spomenutih bolesti, osiguravanje dobrog metabolizma i imunosnog sustava fetusa izradili smo profil crijevnog mikrobioma karakterističnog za zdravu trudnoću.

Autor

dr. Nataša Šemnički
Dr. med. Nataša Šemnički
spec. ginekologije i opstetricije, akupunkturolog
Dr. med. Nataša Šemnički bavi se ginekologijom 20 godina. Svoje znanje i radno iskustvo stekla je u vodećim hrvatskih klinikama i poliklinikama za ginekologiju i porodništvo.
Detaljnije

Podijelite našu objavu...

Povezano

Load More Posts

Javite nam se