Kao što sam ranije obećala, danas ću Vas upoznati s razlikom između kolostruma i zrelog mlijeka, te s drugim antiinfektivnim i bioaktivnim čimbenicima koje će dijete dobiti dojenjem, odnosno hranjenjem majčinim mlijekom.
Antiinfektivni čimbenici u majčinom mlijeku
Majčino mlijeko sadrži mnoge čimbenike koji pomažu u zaštiti djeteta od infekcija, uključujući:
- imunoglobuline, prvenstveno sekretorni imunoglobulin A (sIgA), koji oblaže crijevnu sluznicu i sprječava bakterije da uđu u stanice;
- bijele krvne stanice koje mogu uništiti mikroorganizme;
- proteine sirutke (lizozim i laktoferin) koji mogu uništiti bakterije, viruse i gljivice;
- oligosaharide koji sprječavaju pričvršćivanje bakterija na površine sluznice.
Zaštita koju pružaju ti čimbenici jedinstvena je i vrijedna za dojeno dijete. Prvo, štite bez izazivanja upale i febriliteta, što može biti opasno za malo dijete. Drugo, sIgA sadrži antitijela koja se stvaraju u majčinom tijelu protiv bakterija u njezinim crijevima i protiv infekcija s kojima se susrela, tako da štite od bakterija koje se vrlo vjerojatno nalaze u djetetovom okruženju.
Ostali bioaktivni čimbenici
Lipaza stimulirana žučnim solima olakšava potpunu probavu masti nakon što mlijeko stigne u tanko crijevo. Masti iz umjetnog mlijeka se slabije probavljaju.
Epidermalni faktor rasta potiče sazrijevanje sluznice crijeva dojenčeta, tako da ono bolje probavlja i apsorbira hranjive tvari, te je manje podložno infekcijama ili osjetljivo na strane proteine. Pretpostavlja se da drugi čimbenici rasta prisutni u ljudskom mlijeku sudjeluju u razvoju i sazrijevanju živaca i mrežnice.
Kolostrum i zrelo mlijeko
Kolostrum je mlijeko koje se izlučuje u prva 2-3 dana nakon poroda. Stvara se u malim količinama, oko 40-50 ml prvog dana, i sadrži sve što je potrebno djetetu u to doba.
Kolostrum je bogat bijelim krvnim stanicama i antitijelima, posebno sIgA, te sadrži veći postotak proteina, minerala i vitamina topivih u mastima (A, E i K) od zrelog mlijeka.
Kolostrum pruža važnu imunološku zaštitu djetetu kada je ono prvi put izloženo mikroorganizmima u okolišu i zato je važno da novorođenčad u to vrijeme dobiva kolostrum, a ne drugu hranu.
Vitamin A je važan za zaštitu oka i za cjelovitost epitelnih površina, a često uzrokuje žućkastu boju kolostruma.
Epidermalni faktor rasta pomaže pripremiti sluznicu crijeva za primanje hranjivih tvari iz mlijeka.
Mlijeko se počinje proizvoditi u većim količinama između drugog i četvrtog dana nakon porođaja, zbog čega su dojke pune; tada se kaže da je mlijeko “nadošlo”. Treći dan novorođenče uzima oko 300-400 ml u 24 sata, a nakon petog dana 500-800 ml. Od 7. do 14. dana mlijeko se naziva prijelaznim, a nakon 2 tjedna zrelim mlijekom.
Djeca bi uvijek izabrala dojenje!
Na kraju, umjesto zaključka, dodat ću da isključivo dojenoj djeci, prema preporuci Svjetske zdravstvene organizacije, nije potrebno davati vodu, sokove ili čajeve u prvih 6 mjeseci života. Razlog leži u tome što majčino mlijeko sadrži 87 % vode.
Želim Vam uspješno dojenje 😊
Izvor: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK148970/
Autor
Jasna je prvostupnica sestrinstva i međunarodno certificirana savjetnica za dojenje (IBCLC – International Board Certified Lactation Consultant).
Detaljnije
Kategorije: 3. trimestar trudnoće - Blog - Imunološki sustav
Povezano
Dojenje blizanaca – uloga IBCLC savjetnice za dojenje
Jednoplodna trudnoća i porod su norma za Homo sapiens. Svako višestruko rođeno dijete i njihove majke imaju jednaka prava na [...]
Radionica o dojenju povodom Svjetskog dana IBCLC savjetnica za dojenje “Dojenje – najbolji početak”
Svjetski dan IBCLC savjetnica obilježava se 01. ožujka 2023. Tom prigodom Vas pozivamo na grupnu radionicu za trudnice i pratnju [...]
Zašto je dojenje neprocjenjivo – sastav majčinog mlijeka (2. dio)
Kao što sam ranije obećala, danas ću Vas upoznati s razlikom između kolostruma i zrelog mlijeka, te s drugim [...]