Uvod
Intrauterini sustavi (IUS) uređaji T-oblika koji se ubacuju u maternicu kao dugotrajni i vrlo učinkoviti oblik kontracepcije. IUS je pogodan za žene koje žele izbjeći svakodnevno razmišljanje o kontracepciji, tjedno ili čak godišnje. Također je dobar izbor za žene koje žele još djece, ali ne odmah, koje žele izbjeći kiruršku sterilizaciju (vezikularnu ligaciju) ili koje pate od teških i bolnih menstruacija.
Kako IUS funkcionira?
IUS stvara barijeru koja sprječava spermije da dođe do maternice, otežava njihovo kretanje i funkciju te stanjivanje sluznice maternice. Preporučuje se kao prvi izbor za obilno menstrualno krvarenje u brojnim međunarodnim smjernicama, kao što su smjernice Nacionalnog instituta za zdravlje i kliničku izvrsnost u Velikoj Britaniji.
IUS vs. IUD
IUS i intrauterini uređaji (IUD) razlikuju se u tome što IUS, za razliku od bakrenih IUD-a, smanjuje količinu menstrualnog krvarenja i grčeva.
Kada je najbolje vrijeme za umetanje IUS-a?
Najbolje vrijeme za umetanje IUS-a je tijekom ciklusa, odmah nakon najjačeg krvarenja, ali dok je još prisutna sukrvica. Većina žena nalazi postupak umetanja manje neugodnim nego što su očekivale. Nakon umetanja, IUS se ne bi smio osjećati u maternici. Liječnik će vam pokazati kako provjeriti nit, koju vaš partner ne bi trebao osjećati tijekom spolnog odnosa. Nakon umetanja mogu se pojaviti blagi grčevi koji se mogu lako kontrolirati analgeticima. Također možete osjetiti vrtoglavicu ili druge simptome niskog krvnog tlaka tijekom i odmah nakon umetanja IUS-a, koji obično brzo prolaze.
Komplikacije i nuspojave
Jedna potencijalna komplikacija je ispadanje IUS-a, što znači da maternica djelomično ili potpuno izbacuje IUS tijekom kontrakcija. To se obično događa tijekom prvog mjeseca upotrebe. Važno je konzultirati se s liječnikom 4 do 6 tjedana nakon umetanja kako bi se provjerilo je li IUS još uvijek na mjestu i naučilo kako provjeriti niti.
IUS i Rak dojke
Rak dojke je česta bolest koja se može pojaviti kod žena. Neki izvještaji su ukazali na potencijalnu vezu između IUS-a i raka dojke. Međutim, postoje različiti stavovi i mišljenja o tome. Neke studije sugeriraju da IUS ne povećava rizik od raka dojke, dok druge sugeriraju da postoji neznatno povećanje rizika kod dugotrajne upotrebe. Ipak, istraživanja o ovoj temi su još uvijek u tijeku i treba voditi računa o simptomima raka dojke u svakom slučaju.
Zaključak
IUS je sjajna opcija kontracepcije koja pruža dugotrajnu i visoko učinkovitu zaštitu ženama koje žele izbjeći svakodnevnu brigu o kontracepciji. Iako postoje moguće nuspojave i komplikacije, prednosti IUS-a nadmašuju nedostatke. Ipak, nije naodmet razgovarati sa svojim liječnikom i dobiti detaljnije informacije o svojim mogućnostima.